Advisory Committees

Advisory committees, which act as recommending bodies to the faculty and administration, consist of in-field professionals who act as partners in the development of curriculum. Their curricular and equipment advice as well as their industry connections and internship opportunities are invaluable to our students and to the growth of our institution.

Accounting Advisory Committee

  • Mr. Jon P Conklin, CPA, President & CEO, Woodlands Bank
  • Mr. David W Dawes, Controller, Lycoming Engines
  • William E Ebersole, JD, CPA, CFE, Special Agent, Federal Bureau of Investigation
  • Mr. Robert L Emert, II, CPA, President/CEO, Emert & Associates, P.C.
  • Ms. Yvette M Graver, CPA, Director of Finance, Evangelical Community Hospital
  • Mr. Kevin Kilgus, Controller, CMC Joist & Deck
  • Ms. Lori A Kriner, Accounting Manager, Families United Network, Inc.
  • Ms. Jaime L Kuntz, CPA, Senior Manager, Baker Tilly Virchow Krause, LLP
  • Mr. Neal Lewis, CPA, Certified Public Accountant, Wagner, Dreese, Elsasser & Associates, P.C.
  • Ms. Brenda Nichols, Chief Financial Officer, Larson Design Group, Inc.
  • Ms. Lea Ann S Plessinger, CPA LLC, Managing Member, CPA, LLC, Self Employed
  • Ms. Susan Powell, Accountant
  • Ms. Dale Marie Rockwell, CPA, CFM, CMA, Certified Public Accountant
  • Mr. Peter Stockett, CFP, CFP Registered Representative, 18th Street Financial Services, LLP
  • Ms. Andrea Turner, Plant Controller, West Pharmaceutical Services
  • Ms. Dorothy White, Tax Collector, Loyalsock Township Tax Office
  • Mr. Richard Wienecke, President, Wienecke & Verrastro CPA

Business Administration Advisory Committee

  • Lisa Andrus, PHD, Owner, Andrus Hospitality, LLC
  • Mr. Eric J Bergstrom, Assistant Director, Faculty Member-Management Development Programs and Services, The Pennsylvania State University
  • Mr. Robbie Cross, CEO, Equinox Ltd.
  • Mr. Chris W Frantz, Executive Director of Marketing & Sales, Savoy Contract Furniture
  • Mr. Mickey C Locey, President/Co-founder, mXtr Automation
  • Mr. Ryan A Miller, Financial Advisor, Edward Jones Investments
  • Mr. Mark K Morgenfruh, SPHR, Vice President of Human Resources, Larson Design Group
  • Ms. Valerie Reynolds, Owner, My Way Media
  • Ms. Betsy Rider, Proprietor, Otto Book Store
  • Mr. Samuel R Ryder, Vice President - Group Manager, Fulton Financial Corp./FNB Bank N.A.
  • Mr. Charles Santangelo, CPA, FHFMA, Executive Vice President/Chief Financial Officer, Susquehanna Health
  • Mr. Nathan Snavely, Owner/President, Nathan Snavely Agency
  • Mr. Ray Thompson, President, Supply Source Inc.

Hospitality Advisory Committee

  • Ms. Patricia Clark Paulhamus, Dietetic Technician, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Diana G Cox, District Manager, Sodexho Senior Services
  • Mr. Francis A Daniele, Chef/Owner, Joanna's Italian Bakery
  • Mr. Michael R Davis, CEC, Culinary Director, Susquehanna Health - Aramark
  • Mr. Vincent DiSalvo, II, Executive Chef/Owner, DiSalvos
  • Ms. Diane L Dorner
  • Mr. Timothy Eldridge, CCM, Director of Restaurants, The Landings Club
  • Mr. Robert Engle, Jr., Owner/Operator, Catherman's Home Made Candy & Extraordinary Cakes & Pastries, LLC
  • Mr. James M Fry, Executive Chef, Penn Wells Hotel & Lodge
  • Mr. Paul Geisz, Owner, Village Tavern Restaurant & Inn
  • Mr. David Harris, Executive Chef, John Folse and Company
  • Richard A Huff, President, Hospitality Realty Service
  • Ms. Carla Kline, Certified Dietary Manager
  • Mr. Thomas A Kowalcyk, Food and Beverage Director, Ramada Inn-State College
  • Mr. Tom Kuntz, Food Service Director, Muncy School District
  • Ms. Heather Luse, Executive Pastry Chef, Pennsylvania State University
  • Mr. Kevin Nash, Chef/Owner, 33 East
  • Ms. Kristan T Patterson, Chief Artisan Baker, Penn State University Bakery
  • Mr. Brian Peffley, CEPC, CCE, Baking and Pastry Arts Instructor, Lebanon County Career & Technology Center
  • Mr. Charles L Persun, Sous Chef, Wegmans
  • Mr. Don Pote, Executive Director, Williamsport Home
  • Mr. James W Purdum, CHA, Retired (PSU)
  • Kim Seeley, Owner/Operator, Milky Way Farms
  • Mr. Brian Snyder, Executive Director, Pennsylvania Association for Sustainable Agriculture

Legal Assistant Advisory Committee

  • Ms. Marilyn Bodnar, Retired
  • Ms. Rebecca Buttorff, RP, Pa.C.P., Senior Civil Litigation/Personal Injury Paralegal/Supervisor, Lepley, Engelman & Yaw, LLC
  • Ms. Kelly G Crist, Paralegal, Murphy, Butterfield & Holland PC
  • Mr. Philip DePasqua, Paralegal, McNerney, Page, Vanderlin & Hall
  • Mr. Andrew Gallagher, Vice President, Woodlands Bank
  • Ms. Melissa Rising, RN, BSN, Coordinator, Clinical Risk Management, Geisinger Medical Center
  • Ms. Gina Shaffer, Attorney at Law, Shaffer, McLauchlin & Stover
  • Ms. Jean M Stump, Detective, Office of District Attorney
  • Mr. Kenneth N Try, Paralegal, McNerney, Page, Vanderlin & Hall
  • Mr. Kevin H Way, Esq., Retired Court Administrator, Lycoming County Court House

Web & Interactive Media Advisory Committee

  • Mr. James Carpenter, Director of Technology, MoJo Active Inc.
  • Ms. Elizabeth Greenaway, Marketing and Communications Strategist, Mojo Active, Inc., Lycoming College
  • Mr. John Parsons, Special Projects Manager/Database Analyst, Associated Press
  • Mr. David Steele, Partner, Intrada Technologies, Inc.
  • Mr. Michael Sylvie, Director, User Experience, Interactive Media, AccuWeather
  • Mr. Joseph Tertel, Jr., Manager, eCommerce and Email Marketing, Rite Aid

Architectural Technology Advisory Committee

  • Mr. Larry Basile, Vice President of Sales, Supply Source, Inc.
  • Mr. David W Daneker, Project/Property Manager, Susquehanna Health
  • Mr. Robert J Gehr, AIA, NCARB, Regional Director, Larson Design Group, Inc.
  • Mr. Jeff A LeFevre, President, LeFevre Wilk Architects, LLC
  • Mr. Earl Mowrey, Mowrey Contractor
  • Mr. Brent A Stebbins, Architect/Designer, RLPS Architects
  • Mr. Anthony H Visco, Jr., Owner, Anthony H. Visco, Jr., Architects

Carpentry & Construction Technology Advisory Committee

  • Mr. Steve Brannan, Construction Manager, Toll Brothers Inc.
  • Mr. Douglas J Cassatt, Sales Representative, North Region, Lehigh Cement Company
  • Mr. Thomas J Collins, President, Phoenix Contractors, Inc.
  • Mr. Seth Culbert, Assistant Project Manager, Jingoli Power
  • Mr. Carl Hillyard, Retired Instructor (PCT)
  • Mr. Robert Jones, Vice President, Glick Associates Inc.
  • Mr. Ken Kurtz, President/CEO, Ken Kurtz Builders
  • Dustin M Ott, Project Manager, Leonard S. Fiore, Inc.
  • Mr. Warren Peter, President/CEO, Warren Peter Construction, Inc.
  • Mr. Zachary Reiver, Assistant Project Manager/Field Engineer, E. R. Stuebner, Inc.

Civil Engineering Technology Advisory Committee

  • Mr. Steven C Balkey, Vice President, Project Development, Ameron Construction Co., Inc.
  • Mr. John Clune, Supervisory Hydrologist, USGS - Pennsylvania
  • Mr. W. Casey Deller, P.E., Project Manager/Project Engineer, C. S. Davidson, Inc.
  • Mr. Mark J Garlicki, P.E., Senior Project Manager, Gannett Fleming, Inc.
  • Mr. Bryan Pauling, P.E., Director, Energy Group, Larson Design Group
  • Mr. John Ryan, P.E., P.L., McTish, Kunkel & Associates

Construction Management Advisory Committee

  • Mr. Gordon Bryan, Manager of Accelerated Development, Allan A. Myers
  • Mr. James P Craft, Project Manager, James Craft & Son Inc.
  • Mr. Jack DaSilva, Senior Vice President, The Whiting-Turner Contracting Company
  • Mr. David Felter, STS, Area Superintendent, Hensel Phelps
  • Mr. Michael L Fiore, Project Manager, Leonard S. Fiore, Inc.
  • Mr. Hal Gee, Jr., Vice President, Energy Development, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Jim Paschke, Senior Project Manager, Wagman Construction, Inc.
  • Mr. Corey Sarver, Project Executive, Gilbane Building Company
  • Ms. Stephanie L Schmidt, DBIA, President, Poole Anderson Construction
  • Mr. David L Zartman, President, Zartman Construction, Inc.

HVAC Technology Advisory Committee

  • Mr. S. Curtis Bierly, Jr., President, The Bierly Group, Inc.
  • Mr. Darin Bressler, Facilities Supervisor, Bldg. Services, HVAC/Refrigeration, PSU
  • Mr. Paul Burd, Manager of Refrigeration & Store Service, Weis Markets, Inc.
  • Mr. Jeremy Hazlak, Energy Projects Manager, Weis Market, Inc.
  • Mr. Michael D Jackson, Interim Supervisor HVAC & Controls, Penn State University
  • Mr. Michael Kelleher
  • Mr. Daren Lewis, Facilities Supervisor, The Pennsylvania State University
  • Mr. Christopher McNally, Service Branch Manager, Johnson Controls, Inc.
  • Mr. Gregory J Miller, Assistant Project Manager, Burns Mechanical, Inc.
  • Mr. Daniel E Ogden, retired

Surveying Technology Advisory Committee

  • Francis W Derby, Ph.D., Associate Professor of Surveying & Geographic Information Systems, The Pennsylvania State University
  • Mr. Wayne E Engle, President, Knapka Surveying, Inc.
  • Mr. L. Bradley Foltz, Photogrammetry & Surveys Manager, PennDOT
  • Mr. Christopher P Iachini, P.L.S., Director of Survey, Larson Design Group
  • Mr. Brad D Pontz, PLS, Senior Project Surveyor, Dawood Engineering, Inc.
  • Mr. Thomas R Poploskie, P.L.S., Chief of Surveys, Pennsylvania Department of Transportation
  • Mr. Frederick Rankinen, Retired Professor

Applied Health Studies Advisory Committee

  • Mr. Mark J Anderson, Senior Exercise Specialist/Internship Coordinator, Cigna
  • Ms. Jennifer M Baumann, M.S., R.D., L.D.N., Owner, Nutrawize Nutrition Services, LLC
  • Ms. Mary Ellen East, M.S., COTA, ROH, Charles Stewart Mott Community College
  • Ms. Joan I Gluch, RDH, Ph.D., Acting Assoc. Dean for Academic Affairs, University of PA School of Dental Medicine
  • Ms. Melissa Hubicki, Adjunct Professor, Fitness & Lifetime Sports Program, Penn College
  • Ms. Karen L Plankenhorn, Clinical Supervisor, Radiography, Penn College
  • Ms. Stephanie A Ranck, RCIS, FSICP, Educational Program Director, Invasive Cardiology Dept., Geisinger Medical Center

Dental Hygiene Advisory Committee

  • Ms. Lou Anne Barnhart, RDH, Dental Hygienist, Loyalsock Dental Associates
  • Ms. Lillian J Caperila, RDH, BSDH, M.Ed, Manager, Professional Education & Dental Hygiene Relations, Premier Dental Products Company
  • Ms. Bridget Dorsey, RDH, Dental Hygienist, Field Sales Consultant, Henry Schein Dental
  • Dr. JoAnn R Gurenlian, RDH, PhD., President, Gurenlian & Associates
  • Dr. Barry Holden, DMD, Periodontist
  • Dr. Carl Jenkins, DDS, General Dentist
  • Mr. David Tule, RDH, Dental Hygienist, Bryden & Kessel Family Denistry

Exercise Science Advisory Committee

  • Mr. Joseph A Akob, MS, Exec. Dir. of University Affiliate, East Stroudsburg University
  • Donald M Cummings, Ph.D., Professor, East Stroudsburg University
  • Gregory B Dwyer, Ph.D., FACSM, Professor, East Stroudsburg University
  • Darnell J Hayes,, M.S., Branch Executive Director, Williamsport Branch YMCA
  • Dr. Jason T Madigan, Chiropractor, Twin Hills Health Center
  • Mr. Douglas E Sellmann, MEd., MSS, Head Coach, Strength & Conditioning, Hunterdon Central Regional High School
  • Ms. Carey Stiller, Personal Trainer, Fitness Factory

Health Information Technology Advisory Committee

  • Ms. Kathy Arner, LPN, RHIT, CCS, CPC, MCS, Program Integrity Investigator, Geisinger Health System
  • Ms. Lori Biacchi, Consultant, Compliance Concepts, Inc.
  • Mr. James L Bifano, Director, Health Information Services/Privacy Officer, Penn State Milton S. Hershey Medical Center
  • Ms. Erica D Donovan, MS, RHIA, Instructor, York College of Pennsylvania
  • Ms. Diane Drajem, MHA, RHIA, CCS, VP Professional Services, Jersey Shore Hospital
  • Ms. Linda Mignot, Administrative Director, Health Records, Susquehanna Health
  • Ms. Dena Nyman, Medical Records Technician, Muncy State Correctional Institute
  • Ms. Amanda L Orzolek, Specialty Coder & Physician Trainer, Susquehanna Valley Medical Specialties
  • Ms. Laura J Rizzo, MHA, RHIA, Director, Health Information Management, Lancaster General Hospital

Nursing Advisory Committee

  • Ms. Sharon Adams, RN, BSN, Manager, Patient Care ED & M/S Unit, Muncy Valley Hospital
  • Ms. Lori A Berger, RN, BSN, Director of Nursing Education, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Cinde L Bower-Stout, RN, Level 1 Heart Attack Nurse Coordinator, Geisinger Medical Center
  • Ms. Kathy Harris, RN, BSN, MHA, Manager of Compliance/Quality Outcomes, Susquehanna Homecare
  • Mr. Jeffrey J Harvey, Staff Development Coordinator, Valley View Nursing Center
  • Ms. Gaye Jenkins, M.Ed., Academic Specialist, WATCH
  • Ms. Susan Kemmerer, BSN, RN, Care Coordinator, SUN Home Health Services
  • Ms. Tammy E Lucas-Coleman, RN, CNDLTC, Director of Nursing, The Williamsport Home
  • Ms. Barbara M Piwowar, MS, RN-BC, Education Manager, HealthSouth Nittany Valley Rehab Hospital
  • Ms. Andrea Reed, Nurse Manager, Susquehanna Health
  • Ms. Jessica M Segraves, Supervisor Human Resources, Susquehanna Health
  • Ms. Lou Ann Simpson, RN, BSN, Director of Nursing, Valley View Nursing Center
  • Ms. Jane Thompson, Health, Nutrition, Fitness Coordinator, Step Office of Aging

Occupational Therapy Advisory Committee

  • Ms. Mavis Bosch, COTA/L, COTA/L, Susquehanna Health
  • Ms. Elizabeth A Dixon, OTR/L, Occupational Therapy Dept. Supervisor, Children's Development Center
  • Ms. Lynn Fatool, Occupational Therapy Assistant, Commonwealth of PA, Danville State Hospital
  • Mr. Steve Gallik, OTR/L, Selinsgrove Center
  • Ms. Tina Hauck, COTA/L, Community Services Group
  • Ms. Christine L Hischmann, MS, OTR/L, FAOTA, Retired
  • Ms. Jolene Hoffman, Occupational Therapy Assistant, Childrens Therapy Center of Columbia
  • Ms. Ann House, OTR/L, Self Employed
  • Ms. Karen Lamper, COTA/L, ManorCare Jersey Shore
  • Kathleen E Longbrake, Public member of ACOTE
  • Mr. Kenneth McCracken, COTA/L (self employed)
  • Zoe Oldt, OTR/L, Albright Care Services
  • Mr. Shaun Smith, OTR/L, Albright Care Services
  • Karen L Spaar, Occupational Therapy Assistant, BlaST Intermediate Unit 17
  • Ms. Mindy Tedesco, OTR/L, Susquehanna Home Health

Paramedic Advisory Committee

  • Dr. Gregory R Frailey, FACOEP, Medical Director, Prehospital Services, Susquehanna Regional EMS
  • Ms. Wendy S Hastings, EMS Program Manager, Lycoming County Department of Safety
  • Mr. Joseph P Hopple, NREMT-P, Delaware EMSC Coordinator, Delta Development Group (DE)
  • Mr. Rich A Kelley, Prehospital Clinical Supervisor, Mount Nittany Medical Center
  • Mr. Kent Knable, NREMT-P, Assistant Director, Centre Lifelink EMS
  • Mr. Timothy A Shumbat, NREMT-P, Manager, Susquehanna Health, PreHospital Services
  • Dr. Samuel J Slimmer, Associate Staff Physician, Emergency Medicine, Geisinger Health System
  • Mr. Jim Slotterback, NREMT-P, Paramedic Specialist, Susquehanna Health
  • Mr. Randy A Smith, Coordinator, Pre-Hospital Services, Evangelical Community Hospital
  • Mr. Richard Sprout, EMT, Picture Rocks Volunteer Fire Company
  • Mr. Charles G Stutzman, NREMT-P, Retired - PCT Alumni '79
  • Mr. Andrew Tom, Paramedic Manager, Soldiers & Sailors Hospital
  • Mr. Stephen R Wirth, Esquire, Attorney, Page, Wolfberg & Wirth

Physical Therapist Assistant Advisory Committee

  • Patrick J Barry, DPT, Director of Therapy Operations, Geisinger - Healthsouth LLC
  • Ms. Ellen Detweiler, Physical Therapist, Susquehanna Health
  • Ms. Kimberly L Dixon, MPT, Physical Therapist, Susquehanna Health System
  • Ms. Boneita A Dodge, MPT, Staff Physical Therapist, Susquehanna Health
  • Ms. Jodi Fletcher Stiner, MPT, GCS, Physical Therapist, Evangelical Community Hospital
  • Mr. Castan Kiersch, MPT, Facility Director/Physical Therapist, PHOENIX Rehabilitation and Health Services, Inc.
  • Dr. Mary Lazarski Stout, Owner/CEO, Central Penn Physical Therapy, Inc.
  • Ms. Denise Lorson, PT, Supervisor, Therapeutic Services, The Children's Development Center
  • Dr. Donald Shipe, Facility Director/Physical Therapist, PHOENIX Rehabilitation and Health Services, Inc.
  • Dr. Kelli L Smith, Physical Therapist, Genesis Rehabilitation/Susquehanna Health/Muncy Valley
  • Mr. Richard Smith, Physical Therapy Assistant, Sun Orthopaedic Physical Therapy
  • Ms. Sheryl E Snyder, Coordinator of Clinical Education, Susquehanna Health
  • Ms. Terra Thompson, Physical Therapist Assistant, Cole Memorial Hospital
  • Dr. Loragene Walker, Staff Physical Therapist, AdvantageCare Rehab - Susque-View
  • Dr. Barry M Wrench, Facility Director/Physical Therapist, PHOENIX Rehabilitation & Health Services Inc.

Physician Assistant Advisory Committee

  • Mr. Christian Androvette, PA-C, Penn College, Student Health Services
  • Mr. Ricardo C Calla, PA-C, PA Neurosurgery & Neuroscience
  • Dr. Robert A Donato, DO, Physician OB/GYN, A Woman's Health Center
  • Dr. Duane R Donmoyer, Physician, Miller Family Health Center
  • Joseph G English, M.D., Physician, Occupational Health Department, Susquehanna Health
  • Dr. Gregory R Frailey, FACOEP, Medical Director, Prehospital Services, Susquehanna Regional EMS
  • Gary D Kanouse, M.D., Physician, Medical Administrator, Kanouse Medical Group PC
  • Mr. Ronald Mezick, PA-C, Physician Assistant/Partner, Lycoming Medical Associates
  • Stephen Paolucci, M.D., Chairman, Division of Psychiatry, Geisinger Medical Center
  • Mr. Victor Pupo, MPAS, PA-C, Chief Physician Assistant, Geisinger Health System
  • John F Turner, MD, FACS, Physician, Central Susquehanna Surgical Specialists

Radiography Advisory Committee

  • John Becker, D.O., Susquehanna Imaging Associates, Inc.
  • Mr. David C Chappell, R.T. (R) (MR), PACS Administrator/Assistant Director of Radiology, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Jennifer Lynne Foreman, R.T.(R) (MR), Administrative Director of Radiology, Mount Nittany Medical Center
  • Ms. Raymalee Frank, Technical Supervisor, Mount Nittany Medical Center
  • Ms. Sheryl E Goss, M.S., R.T.(R), RDMS, RDCS, RVT, Program Director & Assistant Professor, Diagnostic Medical Sonography, Misericordia University
  • Ms. Lori A Kepner, B.S., R.T.(R), Resource Clinician/Radiographer Tech 2, Susquehanna Health System
  • Mr. Dean Kresge, Radiology Information & Imaging Specialist, GE Healthcare Imaging Solutions
  • Ms. Ellen Mull, A.A.S., R.T.(R)(M)(CDT), CT Technologist, Evangelical Community Hospital
  • Wendy A Rowan, Imaging Operations Manager, Evangelical Community Hospital
  • Mr. Thomas C Schnars, R.T.(R), CRA, Administrative Director Imaging Services, Susquehanna Health
  • Mr. Edward Sowul, B.S., R.T.(R), Administative Director of Imaging, Jersey Shore Hospital

Surgical Technologies Advisory Committee

  • Mr. Mark Allred, Nurse Educator, Geisinger Medical Center
  • Mr. Zebadiah Avery, General Superintendent, Dohl General Construction
  • Ms. Jaime Binkley, CST, Surgical Technologist, Mount Nittany Medical Center
  • Dr. Susan A Branton, General Surgeon, Susquehanna Health System
  • Mr. Bryan L Coffey, PCT student
  • Ms. Susanne Cress, RN, CNOR, BSPA
  • Dr. Scott D Croll, Surgeon, Susquehanna Physician Services
  • David Evans, Ph.D., Professor, Pennsylvania College of Technology
  • Ms. Tammy Folmar, CST, Surgical Technologist, Susquehanna Health - Muncy
  • Mr. Gary J Gower, CST, CSFA, Susquehanna Health
  • Ms. Charissa J Hunt, Susquehanna Health
  • Dr. Timothy W Judge, General Surgeon, Susquehanna Physician Services
  • Ms. Sue A Kymble, Cardiac Surgical Technician, Susquehanna Health
  • Monica A McCarty, Secondary School Counselor, Loyalsock Township School District
  • Ms. Kelly Petruskevich, Penn College - Student
  • Mr. John Ripka, Jr., Jersey Shore Hospital
  • Ms. Cindy Stahl, CST, Surgical Technologist, Susquehanna Health
  • Ms. Rebecca Winters, Nurse Educator, Geisinger Medical Center

Automated Manufacturing & Machining Advisory Committee

  • Mr. Keith Blair, Manufacturing Engineer, L-3 Communications
  • Mr. Michael Brown, Manufacturing Engineer, Keystone Friction Hinge
  • Mr. Bruce Davie, Plant Manager, Defense Supply Center
  • Mr. Michael A Fitzgerald, President/CEO, Acero Precision & Altus Spine
  • Mr. Galen Houseknecht, Owner, Houseknecht's Machine & Tool Co., Inc.
  • Mr. Zach Mazur, Engineering Supervisor, Flowserve Corporation, IPD Chesapeake Operations
  • Mr. Thomas Mitchell, General Manager, Hardinge, Inc.
  • Mr. Glenn Poirier, VP Sales & Marketing, MetalKraft Industries
  • Mr. Alex Witter, Director of Engineering, Keystone Friction Hinge

Electrical Technology Advisory Committee

  • Mr. James E Beamer, Business Manager, International Brotherhood of Electrical Workers
  • Mr. Gary Gable, President, Paul Gable & Sons Electric, Inc.
  • Mr. Jay Gable, Vice President, Paul Gable & Sons Electrical Contractors
  • Mr. David Kranz, Owner/Electrical Inspector, Kranz Inspection Service
  • Mr. Ken Kryder, Electronics Instructor, Keystone Central School District
  • Mr. Randy Schreckengast, CME, Energy Performance Engineer, Johnson Controls
  • Mr. Adam J Yoder, Account Executive, Envise

Electronics & Computer Engineering Technology Advisory Committee

  • Mr. John C Browne Jr., Electrical Engineer, Lutron Electronics Co., Inc.
  • Mr. Timothy R Conrad, PE, Principle Engineer, LSI Corporation
  • Mr. Nicholas A Hetrick, Senior Network Engineer, PA State System of Higher Education
  • Mr. Eli Hughes, Research Engineer III, Penn State Applied Research Lab
  • Mr. Sean P Kelly, Systems Application Engineer, Tyco Electronics
  • Mr. Michael D McLaughlin, Director of Automation, Andritz Automation, Inc.
  • Mr. Tod Neidig, Test Engineering Manager, Primus Technologies Corporation
  • Mr. Jonathan S Schall, Controls Engineering Manager, First Quality Products
  • Mr. Gregory C Stanek, Technical Services Supervisor, Lutron Electronics Company, Inc.
  • Mr. Thomas J VanSant, Jr., Measurements Engineer, Corning, Inc.

Engineering Design Technology Advisory Committee

  • Mr. Charles K Bear, Jr. PE, Senior Program Manager, Lycoming Engines
  • Mr. Ryan Bingaman, Lead Systems Engineer, GE Sensing & Inspection Technologies
  • Mr. Clark Bixler, Technical Service Engineer, Stanley Black & Decker, Inc.
  • Mr. Keith Dando, Manager, Engineering Technology & Services, Lockheed Martin Systems Integration
  • Mr. Tim Day, Manager of Manufacturing, Lycoming Engines
  • Mr. William Henry, Design Drafting Supervisor, First Quality Products
  • Mr. Robert Holmes, Plant Designer, Metso Minerals
  • Ms. Mary Robinson, Product Engineer, Young Industries
  • Mr. David Taylor, CAD System Analyst, Metso Minerals
  • Ms. Mary Jo Vanderpool, Mechanical Designer/CAD Manager/IT Specialist, Stantec Consulting, Ltd.

Industrial & Human Factors Design Advisory Committee

  • Mr. Phillip J Black, Vice President, EOS Energy Storage
  • Mr. Paul W Boxmeyer, Director, Lycoming Robotics Learning Resource Lab
  • Ms. Merry R Constantino, IDSA, Founder & principal Industrial Designer, ProductLogic
  • Mr. Dan Doorley, President, EDGE
  • Dr. Joetta Gobell, Director, Research, Frank N. Magid Assoc., Inc.
  • Ms. Anna L Griffith, CEO & Co-Founder, Discovery Machine Inc.
  • Dr. Michael V Hoffman, Othopedic Surgeon, SHMG-Orthopedic Surgery
  • Mr. Douglas R Miller, Sr., Vice President, Toy, Asia, Kids II
  • Mr. Ian Proud, Director of Research, Playworld Systems, Inc.
  • Ms. Georgene Rada, VP Product Development/Design Travelgoods, US Luggage/Briggs & Riley Travelware

Information Technology Advisory Committee

  • Mr. James R Ankers, CISSP, CISA, IT Specialist (INFOSEC), United States Navy
  • Mr. Samuel N Bressi, Director of Project Management, McMurry/TMG
  • Dr. Sarah Buikema, Dairy Product Marketing Specialist, USDA
  • Mr. Daniel J Clarke, Systems Engineer II, Cisco Systems
  • Mr. Peter Codispoti, Senior Systems Analyst, Furniture Division, Brodart
  • Mr. Bruce Diamond, CISSP, GPEN, President, Computer HelpLine, Inc.
  • Mr. William E Ebersole, Special Agent, Federal Bureau of Investigation
  • Mr. Jonah P Gregory, Chief Technology Officer, Euro Optic LTD
  • Dr. Todd W Griffith, President & CEO, Discovery Machine Corporation
  • Mr. Daniel F Grim, Business Development Mgr., Nat'l Accounts, ADT Transportation & Logistics
  • Mr. Brandon J Howe, Sr. IT Analyst, Anadarko Petroleum Corp.
  • Dr. Karl M Kapp, Assistant Director, Institue for Interactive Technologies, Bloomsburg University
  • Dr. Krish Pillai, Ph.D, Assistant Professor, Lock Haven University
  • Mr. Mark J Watson, Administrative Director, Corportate Information Technology, Susquehanna Health
  • Mr. Benjamin Wright, Attorney, Instructor at SANS Institute

Plastics & Polymer Technology Advisory Committee

  • Mr. Robert L Aungst, Jr., Process/Tooling Manager, The Tech Group, A West Company
  • Mr. Adam Charles, Senior Process Engineer, Terumo Medical Corp.
  • Mr. Todd R Kennedy, President, McClarin Plastics, Inc.
  • Mr. Steven D Morgan, Plastics Engineer, Bausch & Lomb
  • Mr. Sean M Stabler, Business Development Engineer, Arkema Inc.
  • Mr. David M Sweeley, Lead Compounding Engineer, R&D, Sabic-Innovative Plastics
  • Mr. Charles (Hank) White, Director Plastics Manufacturing Center, Pennsylvania College of Technology
  • Mr. Ralph Wolstenholme, Vice President, Med Plast Westfield
  • Mr. Adam R Wrench, PMP, Process Excellence Manager, West Pharmaceutical Services

Welding Advisory Committee

  • Mr. James G Carpenter, Business Agent, Plumbers & Pipefitters Union Local 520
  • Mr. Richard A Conrad, Jr., Field Application Engineer, Hobart/Miller Electric
  • Mr. Jamie Gartley, Plant Manager, High Steel Structures
  • Mr. Wayne A Leone, Welder Training & Testing for Susq. Nuclear Power Plant, PP&L
  • Mr. Dwight L Myers, Director of Marketing Filler Metals, ESAB Welding & Cutting Products
  • Mr. Michael Sebergandio, Quality Engineer - Welding, Case New Holland
  • Mr. Dave Watson, Sales Engineer, Lincoln Electric

Perkins Participatory Planning Committee

  • Ms. Janice Bird, Parent/Community Representative
  • Mr. Ritchie Heintzelman, Maintenance Director, Bingaman & Son Lumber, Inc.
  • Ms. Christina Herman, Director, Student Services/Career Counseling, Loyalsock Township School District
  • Mr. Al R Kehrer, Director of Industrial Relations, L-3 Communications Electron Devices
  • Mr. Frank G Pellegrino, Executive Vice President, Primus Technologies Corp.
  • Mr. Ted Piwowar, CTE Consultant, Williamsport Area High School
  • Ms. Sharon E Shaw-Ford, Project Manager, Construction Specialties, Inc.
  • Ms. Rachel Smith, Executive Director, Central PA Workforce Development Corp.
  • Mr. Don Stringfellow, Regional Community Relations Director, PP&L Electric Utilities
  • Mr. Charles Wannop, Counselor, Veteran's Center

Advertising Art/Studio Art/Graphic Design Advisory Committee

  • Mr. Mark Anderman, President/Owner, The Wild Studio
  • Sister Alma Mary Anderson, CSC, Professor, Graphic Design, Indiana State University
  • Ms. Nancy A Ciolek, Chairperson, Graphic Design Dept., Rochester Institute of Technology
  • Mr. Austin D Hoyt, Freelance & Web Designer, Self employed
  • Mr. Ric Jones, Creative Director, MoJo Active
  • Mr. John Saal, Principal, Untuck Design Studio
  • Mr. Ryan Starr, Senior Designer, Universal Health Services
  • Ms. Marjaneh Talebi, Director, Graphic Design Program, Harrisburg Area Community College

Early Childhood Education Advisory Committee

  • Ms. Deborah Antonetti-Hill, Early Childhood Education Teacher, Williamsport Area School District
  • Ms. Roma J Greenly, Preschool Program Specialist, PA Keys
  • Ms Carolyn A Hawk, Director, Funding & Community Relations, Lycoming County United Way
  • Ms. Kerri L Kime, Early Childhood Education Instructor, Lycoming Career and Technology Center
  • Shahnaz Mondanipour, Education Director, Lycoming-Clinton Head Start
  • Dr. James VanHorn, Program Specialist, The Pennsylvania State University

Emergency Management Technology Advisory Committee

  • Mr. Thomas J Arminio, USN (Ret.), School of Public Affairs, Homeland Security Programs, Penn State Harrisburg
  • Captain Jeffery Cherry, Assistant Professor, Military Science, Bucknell University
  • Ms. Roseann B Cordelli, MPA, Communications Program Manager, Tetra Tech EMI
  • Mr. Michael W Knight, State Trooper First Class, Commonwealth of PA
  • Mr. John W Magyar II, CEM; MCAS; CHS-V, Senior Environmental Health & Safety Technician, Range Resources-Appalachia LLC
  • Mr. Chris E Miller, Chief of Police, Pennsylvania College of Technology
  • Mr. Anthony N Subbio, CEM, PMP, MS, Emergency Management Specialist, Tetra Tech, Inc.

Human Services Advisory Committee

  • Ms. Susan Alberti, Executive Director, Clear Vision Residential, Inc.
  • Ms. Yvonne R Bennage, Reentry Affairs Coordinator, FCC Allenwood/NE Region Office
  • Ms. Robin Dadzie, Case Management Supervisor, AIDS Resource Alliance
  • Ms. Denise S Gusbar, Clinical Supervisor, Crossroads Counseling, Inc.
  • The Honorable Marc Lovecchio, Judge, Commonwealth of PA, Lycoming County
  • Ms. Jennifer Reigel, Reentry Affairs Coordinator, FCC Allenwood/NE Region Office
  • Ms. Penny L Sines, Social Worker II, DOC SCI-Muncy
  • Ms. Susan R Swartz, District Administrator, Dept. of Labor & Industry, OVR
  • Mr. Robert J Thompson, Adult Probation/Parole Officer, Lycoming County Adult Probation Office
  • Mr. Stephen G Wagner, Associate Warden, Federal Correctional Institution
  • Mr. Joseph J Weber, Permanency Services, Unit Supervisor, Lycoming Children & Youth Services

Automotive Advisory Committee

  • Mr. Michael Bastian, Owner, Bastian Tire Sales
  • Mr. J. Michael Faryniak, Jr., Automotive Instructor, Jersey Shore Area High School
  • Mr. Joseph D Fosko, Senior Service Specialist, AAA East Penn
  • Mr. Steve Kaiser Jr., General Manager, Fairfield Dodge Chrysler Jeep Ram
  • Mr. Beau Keyte, Service Manager, Blaise Alexander Chevrolet
  • Mr. Andrew Leigey, Automotive Instructor, Williamsport Area High School
  • Mr. Pat McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Mr. David K Plessinger, Owner, Economy Auto Parts
  • Mr. Nick Rieber, Assistant Service Manager, The Faulkner Organization
  • Mr. Alan Wyland, Owner, Dave's Service Center

Automotive Ford Asset Advisory Committee

  • Mr. Brendan Coursey, Field Service Engineer - Mid Atlantic Area, Ford Motor Company
  • Mr. Doug Dietrich, Service Manager, Haldeman Ford
  • Mr. Donald D Dresse, Jr., Service Director, Fairfield Auto Group
  • Mr. Mike Kahler, Service Manager, Beasley Ford/Lincoln
  • Mr. Joshua Keister, Shop Manager, Lead Technician, Hoffman Ford Land
  • Mr. James J Kelly, Field Service Engineer, Ford Motor Company
  • Mr. Jamie Kring, Service Manager, Tom Masano Auto Group
  • Mr. Rob Mathias, Service Director, Maguire's Ford of Hershey
  • Mr. Pat McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Mr. Bradley Miller, Field Service Engineer, Ford Motor Company
  • Mr. Jared Mills, Field Service Engineer, Ford Motor Company
  • Mr. Kerry Straub, Service Manager, Sunbury Motors
  • Mr. Norm Zoumas, Parts and Service Director, Hoffman Ford Sales, Inc.

Automotive Honda Advisory Committee

  • Mr. Calvin P Dutton III, Service Manager, Bobby Rahal Honda
  • Mr. Michael Flynn, Service Manager, Motorworld Automotive Group
  • Mr. John Komar, Sales & Service, Faulkner Dealership
  • Ms. Kelly Marquardt, Service Manager, Apple Honda, Apple Automotive Co.
  • Mr. John W Sonday, Service Manager, Piazza Honda/Acura of Reading

Automotive Technology Management Advisory Committee

  • Dr. Joel Anstrom, Pennsylvania State University
  • Dr. Dorothy Chappel, Superintendent, Jersey Shore Area School District
  • Mr. Joey A Fleck, Competency Based Teacher Education Coordinator, The Penn State University
  • Dr. C. William Garner, Retired, Professor Emeritus, Rutgers Univ.
  • Mr. Patrick McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Paul McQuay, Ph.D., President, Paul McQuay & Associates, L.L.C.
  • Mr. Anthony J Piccari, Aftersales Department, Ferrari North America, Inc.
  • Mr. David K Plessinger, Owner, Economy Auto Parts
  • Mr. Carlo Santora, Corporate Technical Training Instructor, Fiat Chrysler Automobiles
  • Dr. Mark D Threeton, Assistant Professor, Workforce Education, The Pennsylvania State University

Aviation Technology Advisory Committee

  • Mr. James Brady, Senior Manager, Quality Control, United Airlines
  • Mr. Christopher Burns, Director, Maintenance, Polari's Aviation Solution
  • Mr. Linh Do, Aviation Technician, PepsiCo Aviation
  • Mr. Robert Evans, Training & Safety Director, Compliance Officer, Sterling Helicopter
  • Mr. Jeffery Gazey, Director, Aviation Maintenance, Geisinger Health System
  • Mr. Joel A Glover, Director, Maintenance, Advanced Lancaster LP
  • Mr. Franklin A Hartman, Delivery Manager, Airbus Airlines, Final Assembly Line
  • Mr. David Hefflefinger, Manager-Aviation Support, The Hershey Company
  • Mr. Terrence A Heim, IA/Chief Inspector, Agape Avionics
  • Mr. William Hertz, QA Inspector, Jet Aviation Flight Services, Inc.
  • Mr. George F McKinney, Sr., Vice President, Air-Parts of Lock Haven, Inc.
  • Mr. Mark L Medinger, General Manager of Commercial Field Support, Bell Helicopter Textron
  • Mr. Kevin Pannebakker, Aircraft Maintenance, Dassault Falcon Jet, Wilmington
  • Mr. Aaron Phillips, Aircraft Technician, Pfizer Inc.
  • Mr. Douglas R Phillips, Maintenance Flight Engineer, Johnson & Johnson
  • Mr. William Snyder, Federal Aviation Administration, Retired
  • Mr. S. Michael Vennie, Aviation Business Consultant, Greenwich AeroGroup, Inc.
  • Mr. Andrew D Zook, Senior Aircraft Maintenance Technician, Air Products and Chemicals

Collision Repair Advisory Committee

  • William K Berry, Collision Center Manager, Murray Motors Chevrolet
  • Mr. Evan Bieber, Manager, Collision Repair, Faulkner Collision Center of Hanover
  • Donald Gunther, Instructor, SUN Area Technical Institute
  • George Hofmann, Owner/General Manager, AutoCare USA
  • Mr. Jeremiah Hunter, Shop Manager, Quality Collision Inc.
  • Mr. Thomas Klostik, Sales Representative, DuPont Performance Coatings
  • Mr. Daniel L Maloney Jr., US & Mexico Sales Manager, H & S Autoshot, Inc.
  • Mr. John Martin, Manager, Performance Learning, PPG Industries Inc.
  • Mr. Brian A Moore, CPCU, Claims Manager - Material Damage, Nationwide Mutual Insurance Company
  • Mr. Robert Noaker, Jr., Owner, Noaker's Auto Body LLC
  • Mr. Rusty Orelli, Owner, Orelli Supply, Inc.
  • Mr. David Pachutski, Owner, Dave's Auto Body Clinic
  • Mr. Dennis Schlauch, Property Claims Trainer, State Farm Insurance
  • Mr. Denny Steward, Service First Inspector, State Farm Insurance
  • Mr. Ed Stroble, Owner, Stroble's Garage
  • Mr. David W Swartzlander, CEO, CPR Auto Center, LLC
  • Mr. Paul Vollman, Service Manager, Budman Auto Body
  • Mr. J. Todd Warren, Sales Representative, PPG Industries
  • Mr. Greg Wesner, General Manager, Orelli Supply, Inc.

Diesel Technology Advisory Committee

  • Mr. Don Casterline, Owner, Casterline Diesel, Inc.
  • Mr. Eric Faust, Equipment Maintenance Foreman, Halliburton Energy Services
  • Mr. Matthew Fogtman, On-highway Product Support Representative, Alban CAT
  • Mr. Joseph Leasure, Operations Manager, Service & Rental, Cummins Bridgeway, LLC
  • Mr. Frank Miller, Sales Manager, Parts & Service, Kenworth of PA
  • Mr. Gregory A Moser, Manager, FedEx Freight
  • Mr. John D Motto, Diagnostic Technician, Penn Power Group
  • Mr. Jack Neidig, Instructor, SUN Area Career & Technology Center
  • Mr. John Niebauer, General Manager, W. W. Engine & Supply, Inc.
  • Mr. Tom Pratt, Product Trainer, Allison Transmissions
  • Mr. Michael Ritchey, Vice President/Owner, Curry Supply Co.
  • Mr. Raymond A Roland, Shop Operations Manager, Travel Centers of America
  • Mr. Douglas C Wetzel, Engine Training Instructor, Cleveland Brothers Equipment Company, Inc.
  • Mr. Jay A Zeigler, Manager, Truck Engine Department, Cleveland Brothers Equipment Company Inc.

Forest Technology Advisory Committee

  • Ms. Renee Carey, Northcentral Pennsylvania Conservancy
  • Mr. Gerald L Hoy, Forester, PA DCNR, Bureau of Forestry
  • Ms. Sarah E Johnson, GIS Analyst & Forest Conservation, The Nature Conservancy
  • Mr. Jeffrey Liedtka, Vice President of Forestry Operations, King's Sawmill, Inc.
  • Mr. Paul Lyskava, Executive Director, PA Forest Products Association
  • Mr. Jeffrey S Prowant, District Forester, Bureau of Forestry
  • Mr. Larry Sheats, Field Forester, PA Game Commission
  • Mr. Regan Swartzentruber, Manager, Ontario Hardwood Co., Inc.
  • Mr. Ray Wheeland, Owner, Wheeland Lumber Company, Inc.
  • Mr. Curtis Wolfhope, Sales Representative, Lewis Lumber Products, Inc.

Heavy Construction Caterpillar Equipment Emphasis Advisory Committee

  • Dawn Bernitt-Perito, PHR, Recruiting Manager, HO Penn Machinery Company
  • Mr. Ron Garber, Regional/Branch Operations Manager, Const. Division, Ransome CAT
  • Mr. Curt Keefer, Operations Manager, Const. Service Div., Ransome CAT
  • Mr. Karl Quinn, Training Manager, Alban Tractor Company, Inc.
  • Mr. Gary W Shields, Jr., Manager, On-Hwy Technical Support, Alban Tractor Company, Inc.

Heavy Construction Equipment Operator Emphasis Advisory Committee

  • Mr. Ben Brubacher, President, Brubacher Excavating, Inc.
  • Mr. Robert Capps, Director, Field Recruiting, Retention & Career Development, American Infrastructure, Inc.
  • Bradley J Cober, Jr., General Superintendent, Brubacher Excavating, Inc.
  • Mr. Guy Fairchild, President, Fairchild Brothers, Inc.
  • Mr. Bryan E Frey, General Superintendent, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Kevin Fritzinger, Equipment Manager, Independence Construction Materials
  • Mr. Michael Hohl, General Manager/Owner, Lyons & Hohl, Inc.
  • Mr. Mark E Keller, Project Superintendent, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Jeffrey D Lawson, Sr., Superintendent, Lycoming Supply, Inc.
  • Mr. Duane R Laylon, Purchasing Agent, Resource Management Services
  • Mr. Max Persun, Operations Supervisor, Wayne Township Landfill
  • Mr. Jason F Ritchey, Technology Solutions Manager, Cleveland Bros. - SITECH Allegheny
  • Mr. Jeffrey Wiker, Vice President of Operations, H. L. Wiker Inc.

Heavy Construction Equipment Technician Emphasis Advisory Committee

  • Mr. Lawrence Beach, General Manager of Product Support, Anderson Equipment
  • Mr. Dana E Bernier, Service Manager, Highway Equipment & Supply Co.
  • Mr. Kevin Brookhart, Technical Training Instructor, CNH Industrial
  • Mr. Ken Lebeda, Master Mechanic, Hanson Aggregates
  • Mr. Bruce D Mackay, Product Support Manager, Schramm Inc.
  • Mr. Robert E Probst Jr., Partner, Operator, Smith Excavating & Construction
  • Mr. Karl Quinn, Training Manager, Alban Tractor Company, Inc.
  • Mr. Jerry Skiff, General Manager of Product Support, Anderson Equipment Company
  • Mr. Michael Werner, Construction Equipment Dealer, ASC Equipment Company

Landscape Horticulture Technology Advisory Committee

  • Mr. Scott A Burk, Owner, Scott's Landscaping, Inc.
  • Ms. Melissa Cramer, Landscape Designer, Scott's Landscaping, Inc.
  • Mr. Michael Derk, President, Creative Plantscapes Inc.
  • Mr. David J Foresman, Recruitment Consultant, The Brickman Group, Ltd.
  • Mr. Ian Groy, Arborist Representative, The F. A. Bartlett Experts
  • Mr. Adrian S Karver, Area Manager/Branch Safety Coordinator, Ruppert Landscape
  • Mr. Todd Mason, Turf Trade
  • Mr. Steven Nagy, Foreman, Consulting Arborist, Recruiting/Trainer, Davey Tree Expert Company
  • Mr. Kyle Richardson, Landscape/Horticulture major, Student - PCT
  • Ms. Alyssa Richner, M. S. Hershey Foundations/Hershey Gardens
  • Mr. Brett T Runkle, Roadside Specialist, PA Department of Transportation
  • Aaron M Shippling, Good's Tree Care, Inc.
  • Mr. Gerrit Strathmeyer, Vice President of Sales & Marketing, Strathmeyer Landscape Development Corp.
  • Mr. Kyle Surkovich, Landscape/Horticulture major, Student - PCT

Restoration Technology Advisory Committee

  • Scott Dorsey, Silverado Trucks & Accessories
  • Mr. Michael W Engard, Owner, Ragtops & Roadsters Inc.
  • Mr. Dennis Frick, President, Europa Macchina, Inc.
  • Mr. William R Hahn, Owner/Partner/Chief Executive Office, Hahn & Woodward Auto Restoration
  • Mr. Walter M Higgins, Project Manager, Automotive Restoration, Higgins Restoration
  • Mr. J. Dain King, Retired
  • Mr. Mark H Lizewskie, Museum Curator/Restorer/Executive Director, JWR Automobile Museum
  • Mr. Earl Mowrey, Jr., Owner, Mowrey Contractors LLC
  • Mr. Paul J Rose, Owner, Vintage Motorcar Company LLC
  • Mr. Alcides "Al" Ruozzi, Co-owner, RB Collection, LLC
  • Mr. Ronald G Smith, Owner, Superior Auto Service Co., Inc.
  • Mr. Edwon B Stroble, Jr., Owner, Stroble & Twigg Auto Restoration
  • Mr. Samuel Troup, Assistant Service Manager, C. J. Pony Parts
  • Ms. Lori Van Houten Frick, Vice President and COO, Europa Macchina, Inc.
  • Mr. Paul A Vorbach, Owner/Partner; Chief Operating Officer, Hahn & Woodward Auto Restoration