Advisory Committees

Advisory committees, which act as recommending bodies to the faculty and administration, consist of in-field professionals who act as partners in the development of curriculum. Their curricular and equipment advice as well as their industry connections and internship opportunities are invaluable to our students and to the growth of our institution.

Accounting Advisory Committee

  • Mr. Robert L Emert, II, CPA, President/CEO, Emert & Associates, P.C.
  • Mr. Kevin Kilgus, Controller, CMC Joist & Deck
  • Mr. Neal Lewis, CPA, Certified Public Accountant, Lewis, Barlett, Klees
  • Ms. Dale Marie Rockwell, CPA, CFM, CMA, Certified Public Accountant
  • Mr. Peter Stockett, CFP, CFP Registered Representative, 18th Street Financial Services, LLP
  • Ms. Andrea Turner, Plant Controller, West Pharmaceutical Services
  • Ms. Dorothy White, Tax Collector, Loyalsock Township Tax Office
  • Ms. Brenda Nichols, Chief Financial Officer, Larson Design Group, Inc.
  • Ms. Susan Powell, Director of Accounting, Publishers Service Assoc. Sovereign Media Co. Homestead Comm. Corp.
  • Ms. Toney Cothran Horst, CPA, Assistant Vice President/Controller, First Keystone Community Bank
  • Ms. Jaime L Kuntz, CPA, Senior Manager, ParenteBeard, LLC
  • Mr. Jon P Conklin, CPA CVA, Vice President & COO, Woodlands Bank
  • Mr. David W Dawes, Controller, Lycoming Engines
  • Ms. Lea Ann S Plessinger, CPA LLC, Managing Member, CPA, LLC, Self Employed
  • Ms. Lori A Kriner, Accounting Manager, Families United Network, Inc.
  • Ms. Yvette M Graver, CPA, Director of Finance, Evangelical Community Hospital

Business Administration Advisory Committee

  • Mr. Robbie Cross, CEO, Equinox Ltd.
  • Ms. Betsy Rider, Proprietor, Otto Book Store
  • Mr. Charles Santangelo, CPA, FHFMA, Executive Vice President/Chief Financial Officer, Susquehanna Health
  • Dr. Charles Schultz, Training Advisor, Federal Express Corporation
  • Mr. Nathan Snavely, Owner/President, Nathan Snavely Agency
  • Mr. Ray Thompson, President, Supply Source Inc.
  • Mr. Robert Wentzel, Plant Manager, ELSAG Bailey Electronics
  • Mr. Eric J Bergstrom, Assistant Director, Faculty Member-Management Development Programs and Services, The Pennsylvania State University
  • Mr. Mark K Morgenfruh, SPHR, Vice President of Human Resources, Larson Design Group
  • Mr. Ryan A Miller, Financial Advisor, Edward Jones Investments

Hospitality Advisory Committee

  • Ms. Diana G Cox, District Manager, Sodexho Senior Services
  • Mr. Vincent DiSalvo, II, Executive Chef/Owner, DiSalvos
  • Ms. Diane L Dorner, Managing Director, CR Restaurants, Inc.
  • Mr. Timothy Eldridge, The Landings Club
  • Mr. Phil Gajda, Chef/Dietician, The Victorian Lady/Vics Pub
  • Mr. Paul Geisz, Owner, Village Tavern Restaurant & Inn
  • Mr. David Harris, Executive Chef, John Folse and Company
  • Mr. Tom Kuntz, Food Service Director, Muncy School District
  • Mr. Kevin Nash, Chef/Owner, 33 East
  • Mr. Brian Peffley, CEPC, CCE, Baking and Pastry Arts Instructor, Lebanon County Career & Technology Center
  • Mr. Don Pote, Executive Director, Williamsport Home
  • Mr. James W Purdum, CHA, General Manager, Penn State Hospitality Services
  • Kim Seeley, Owner/Operator, Milky Way Farms
  • Mr. Brian Snyder, Executive Director, Pennsylvania Association for Sustainable Agriculture
  • Ms. Linda L Strous, Retired
  • Mr. Roger Fink, Food and Beverage Director, The James Restaurant/Holiday Inn
  • Ms. Carla Kline, Certified Dietary Manager
  • Mr. Matt Lambert, Executive Chef, The Carnegie House
  • Ms. Heather Luse, Executive Pastry Chef, Pennsylvania State University
  • Ms. Kristan T Patterson, Chief Artisan Baker, Penn State University Bakery
  • Mr. James M Fry, Executive Chef, Penn Wells Hotel & Lodge
  • Mr. Thomas A Kowalcyk, Food and Beverage Director, Ramada Inn-State College
  • Mr. Charles L Persun, Sous Chef, Wegmans
  • Mr. Todd M Keeley, Owner, Keeley's
  • Mr. Francis A Daniele, Chef/Owner, Joanna's Italian Bakery
  • Mr. Robert Engle, Jr., Owner/Operator, Catherman's Home Made Candy & Extraordinary Cakes & Pastries, LLC
  • Ms. Patricia Clark Paulhamus, Dietetic Technician, Evangelical Community Hospital

Architectural Technology Advisory Committee

  • Mr. Larry Basile, Vice President of Sales, Supply Source, Inc.
  • Mr. Robert J Gehr, AIA, NCARB, Vice President - Brand Architecture, Larson Design Group, Inc.
  • Mr. Earl Mowrey, Mowrey Contractor
  • Mr. Jeff A LeFevre, Partner, LeFevre Wilk Architects
  • Mr. Anthony H Visco, Jr., Owner, Anthony H. Visco, Jr., Architects
  • Mr. Douglas A Steiger, Owner, Steigerworks
  • Mr. David W Daneker, President, Tiadaghton Contractors, Inc.
  • Ms. Ann M Stacey, President/Owner, Stacey & Associates, LLC

Carpentry & Construction Technology Advisory Committee

  • Mr. Scott H Cannon, President, SHC, Inc.
  • Mr. Paul Graham, Brownstone Real Estate Company
  • Mr. Carl Hillyard, Retired Instructor (PCT)
  • Mr. Ken Kurtz, President/CEO, Ken Kurtz Builders
  • Mr. Warren Peter, President/CEO, Warren Peter Construction, Inc.
  • Mr. Donald Simmons, Sales Representative, Buzzi Unicem USA
  • Mr. Robert Jones, Vice President, Glick Associates Inc.
  • Mr. William J Michaels, Sales Representative, Watsontown Brick Company
  • Mr. Douglas J Cassatt, Sales Representative, North Region, Lehigh Cement Company
  • Mr. Zachary Reiver, Assistant Project Manager/Field Engineer, E. R. Stuebner, Inc.
  • Mr. Thomas J Collins, President, Phoenix Contractors, Inc.
  • Mr. Aaron M Karotko, Regional Construction Manager, Keystone Custom Homes

Civil Engineering Technology Advisory Committee

  • Mr. W. Casey Deller, P.E., Project Manager/Project Engineer, C. S. Davidson, Inc.
  • Mr. John Ryan, P.E., P.L., McTish, Kunkel & Associates
  • Mr. Bryan Pauling, P.E., Project Manager, Larson Design Group, Inc.
  • Mr. Mark J Garlicki, P.E., Senior Project Manager, Gannett Fleming, Inc.

Construction Management Advisory Committee

  • Mr. Gordon Bryan, Construction Manager, Allan A. Myers
  • Mr. Hal Gee, Jr., Project Manager/Estimator, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Dennis Hanna, VPof Human Resouces, DCK Worldwide
  • Mr. Joseph E Kranz, Healthcare Manager, Turner Construction Company
  • Mr. Kevin Lefever, Preconstruction Manager, The Clark Construction Group, LLC
  • Mr. Jim Paschke, Director of Project Management, Frey Lutz Corporation
  • Mr. David Potts, Project Manager, The Whiting-Turner Contracting Company
  • Mr. Dave Remick, President, Associated Builders & Contractors
  • Mr. Corey Sarver, Assistant Project Manager, Gilbane Building Company
  • Mr. David L Zartman, President, Zartman Construction, Inc.
  • Mr. Michael L Fiore, Project Manager, Leonard S. Fiore, Inc.
  • Mr. John A Cowan, Project Manager, Hensel Phelps Construction Co.
  • Mr. Timothy A Leap, Project Engineer, Turner Construction Company
  • Mr. Jack DaSilva, Senior Vice President, The Whiting-Turner Contracting Company

HVAC Technology Advisory Committee

  • Mr. S. Curtis Bierly, Jr., President, The Bierly Group, Inc.
  • Mr. Michael Kelleher
  • Mr. Christopher McNally, Service Branch Manager, Johnson Controls, Inc.
  • Mr. Daniel E Ogden, retired
  • Mr. Michael D Jackson, Interim Supervisor HVAC & Controls, Penn State University
  • Mr. Paul Burd, Manager of Refrigeration & Store Service, Weis Markets, Inc.
  • Mr. Jeremy Hazlak, Energy Projects Manager, Weis Market, Inc.
  • Mr. Gregory J Miller, Assistant Project Manager, Burns Mechanical, Inc.
  • Mr. Daren Lewis, Facilities Supervisor, The Pennsylvania State University

Surveying Technology Advisory Committee

  • Mr. Wayne E Engle, President, Knapka Surveying, Inc.
  • Mr. L. Bradley Foltz, Photogrammetry & Surveys Manager, PennDOT
  • Mr. Frederick Rankinen, Retired Professor
  • Francis W Derby, Ph.D., Associate Professor of Surveying & Geographic Information Systems, The Pennsylvania State University
  • Mr. Brad D Pontz, PLS, Field Survey Supervisor, Hunt Guillot Associates
  • Mr. Christopher P Iachini, P.L.S., Director of Survey, Larson Design Group
  • Mr. Thomas R Poploskie, P.L.S., Chief of Surveys, Pennsylvania Department of Transportation

Applied Health Studies Advisory Committee

  • Mr. Mark J Anderson, Senior Exercise Specialist/Internship Coordinator, Cigna
  • Ms. Mary Ellen East, M.S., COTA, ROH, Charles Stewart Mott Community College
  • Ms. Joan I Gluch, RDH, Ph.D., Acting Assoc. Dean for Academic Affairs, University of PA School of Dental Medicine
  • Ms. Jennifer M Baumann, M.S., R.D., L.D.N., Owner, Nutrawize Nutrition Services, LLC
  • Mr. Clayton King, M.S., Personal Trainer/Manager, Independent Fitness Consultants
  • Ms. Melissa Hubicki, Adjunct Professor, Fitness & Lifetime Sports Program, Penn College
  • Ms. Karen L Plankenhorn, Clinical Supervisor, Radiography, Penn College
  • Ms. Stephanie A Ranck, RCIS, FSICP, Educational Program Director, Invasive Cardiology Dept., Geisinger Medical Center

Dental Hygiene Advisory Committee

  • Ms. Lou Anne Barnhart, RDH, Dental Hygienist, Loyalsock Dental Associates
  • Ms. Bridget Dorsey, RDH, Dental Hygienist, Field Sales Consultant, Henry Schein Dental
  • Dr. JoAnn R Gurenlian, RDH, PhD., President, Gurenlian & Associates
  • Dr. Barry Holden, DMD, Periodontist
  • Dr. Carl Jenkins, DDS, General Dentist
  • Dr. Joseph Martin, Dentist, Drs. Klatt & Martin
  • Mr. David Tule, RDH, Dental Hygienist, Bryden & Kessel Family Denistry
  • Ms. Lillian J Caperila, RDH, BSDH, M.Ed, Manager, Professional Education & Dental Hygiene Relations, Premier Dental Products Company

Health Information Technology Advisory Committee

  • Ms. Kathy Arner, LPN, RHIT, CCS, CPC, MCS, Program Integrity Investigator, Geisinger Health System
  • Mr. James L Bifano, Director, Health Information Services/Privacy Officer, Penn State Milton S. Hershey Medical Center
  • Ms. Erica D Donovan, MS, RHIA, Instructor, York College of Pennsylvania
  • Ms. Diane Drajem, MHA, RHIA, CCS, VP Professional Services, Jersey Shore Hospital
  • Ms. Dena Nyman, Medical Records Technician, Muncy State Correctional Institute
  • Ms. Amanda L Orzolek, Specialty Coder & Physician Trainer, Susquehanna Valley Medical Specialties
  • Ms. Laura J Rizzo, MHA, RHIA, Director, Health Information Management, Lancaster General Hospital
  • Ms. Linda Mignot, Administrative Director, Health Records, Susquehanna Health
  • Ms. Lori Biacchi, Consultant, Compliance Concepts, Inc.

Nursing Advisory Committee

  • Ms. Lori A Berger, RN, BSN, Director of Nursing Education, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Kathy Harris, RN, BSN, MHA, Manager of Compliance/Quality Outcomes, Susquehanna Homecare
  • Ms. Susan Kemmerer, BSN, RN, Care Coordinator, SUN Home Health Services
  • Ms. Barbara M Piwowar, MS, RN-BC, Education Manager, HealthSouth Nittany Valley Rehab Hospital
  • Ms. Lou Ann Simpson, RN, BSN, Director of Nursing, Valley View Nursing Center
  • Ms. Susan A Duchman, VP Operations/CNO/Susquehanna Health, Susquehanna Health System
  • Ms. Cinde L Bower-Stout, RN, Level 1 Heart Attack Nurse Coordinator, Geisinger Medical Center
  • Ms. Tammy E Lucas-Coleman, RN, CNDLTC, Director of Nursing, The Williamsport Home
  • Ms. Sharon Adams, RN, BSN, Manager, Patient Care ED & M/S Unit, Muncy Valley Hospital
  • Ms. Karen L Zinobile, Chief Nursing Officer, Jersey Shore Hospital

Occupational Therapy Advisory Committee

  • Ms. Mavis Bosch, COTA/L, COTA/L, Susquehanna Health
  • Mr. Steve Gallik, OTR/L, Selinsgrove Center
  • Ms. Tina Hauck, COTA/L, Community Services Group
  • Ms. Christine L Hischmann, MS, OTR/L, FAOTA, Retired
  • Ms. Ann House, OTR/L, Self Employed
  • Ms. Karen Lamper, COTA/L, ManorCare Jersey Shore
  • Mr. Kenneth McCracken, COTA/L (self employed)
  • Zoe Oldt, OTR/L, Albright Care Services
  • Mr. Shaun Smith, OTR/L, Albright Care Services
  • Ms. Mindy Tedesco, OTR/L, Susquehanna Home Health
  • Kathleen E Longbrake, Public member of ACOTE
  • Karen L Spaar, Occupational Therapy Assistant, BlaST Intermediate Unit 17
  • Ms. Lynn Fatool, Occupational Therapy Assistant, Commonwealth of PA, Danville State Hospital
  • Ms. Jolene Hoffman, Occupational Therapy Assistant, Childrens Therapy Center of Columbia
  • Ms. Elizabeth A Dixon, OTR/L, Occupational Therapy Dept. Supervisor, Children's Development Center

Paramedic Advisory Committee

  • Dr. Gregory R Frailey, FACOEP, Medical Director, Prehospital Services, Susquehanna Regional EMS
  • Mr. Joseph P Hopple, NREMT-P, Education Coordinator, Sussex County E.M.S. (DE)
  • Mr. Kent Knable, NREMT-P, Assistant Director, Centre Lifelink EMS
  • Mr. Timothy A Shumbat, NREMT-P, Manager, Susquehanna Health, PreHospital Services
  • Mr. Richard Sprout, EMT, Picture Rocks Volunteer Fire Company
  • Mr. Jim Slotterback, NREMT-P, Paramedic Specialist, Susquehanna Health
  • Mr. Charles G Stutzman, NREMT-P, Retired - PCT Alumni '79
  • Mr. Stephen R Wirth, Esquire, Attorney, Page, Wolfberg & Wirth
  • Mr. Rich A Kelley, Prehospital Clinical Supervisor, Mount Nittany Medical Center
  • Ms. Wendy S Hastings, EMS Program Manager, Lycoming County Department of Safety
  • Mr. Randy A Smith, Coordinator, Pre-Hospital Services, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Kelle B Johnson, Paramedic/ALS Manager, Soldiers & Sailors Memorial Hospital
  • Dr. Samuel J Slimmer, Associate Staff Physician, Emergency Medicine, Geisinger Health System
  • Mr. Andrew Tom, Paramedic Manager, Soldiers & Sailors Hospital

Physical Fitness Specialist Advisory Committee

  • Ms. Pamela Gass, RN, ATC, CSCS, Administrative Director, Susquehanna Health
  • Ms. Carey Stiller, Personal Trainer, Fitness Factory
  • Dr. Steven L Heffner, Spinal Rehabilitation, Laurel Health System
  • Mr. Joseph A Akob, MS, Director, Recreation Center, East Stroudsburg University
  • Dr. Sheila J Dynan, L.C.S.W., D.M.H., Chairperson, Physical Education, College of St. Elizabeth
  • Mr. Douglas E Sellmann, MEd., MSS, Head Coach, Strength & Conditioning, Hunterdon Central Regional High School
  • Ms Mary Basile, Wellness Director, East Lycoming YMCA
  • Dr. Jason T Madigan, Chiropractor, Twin Hills Health Center

Physician Assistant Advisory Committee

  • Dr. Gregory R Frailey, FACOEP, Medical Director, Prehospital Services, Susquehanna Regional EMS
  • Mr. Christian Androvette, PA-C, Penn College, Student Health Services
  • Mr. Ricardo C Calla, PA-C, PA Neurosurgery & Neuroscience
  • Dr. Robert A Donato, DO, Physician OB/GYN, A Woman's Health Center
  • Dr. Duane R Donmoyer, Physician, Miller Family Health Center
  • Joseph G English, M.D., Physician, Occupational Health Department, Susquehanna Health
  • Gary D Kanouse, M.D., Physician, Medical Administrator, Kanouse Medical Group PC
  • Mr. Ronald Mezick, PA-C, Physician Assistant/Partner, Lycoming Medical Associates
  • Stephen Paolucci, M.D., Chairman, Division of Psychiatry, Geisinger Medical Center
  • John F Turner, MD, FACS, Physician, Central Susquehanna Surgical Specialists
  • Mr. Victor Pupo, MPAS, PA-C, Chief Physician Assistant, Geisinger Health System

Radiography Advisory Committee

  • John Becker, D.O., Susquehanna Imaging Associates, Inc.
  • Mr. Richard Chesney, R.T.(R), Clinical Instructor/Lead Technical Specialist, Geisinger Medical Center
  • Ms. Jennifer Lynne Foreman, R.T.(R) (MR), Administrative Director of Radiology, Mount Nittany Medical Center
  • Ms. Sheryl E Goss, M.S., R.T.(R), RDMS, RDCS, RVT, Program Director & Assistant Professor, Diagnostic Medical Sonography, Misericordia University
  • Ms. Lori A Kepner, B.S., R.T.(R), Resource Clinician/Radiographer Tech 2, Susquehanna Health System
  • Mr. Dean Kresge, Radiology Information & Imaging Specialist, GE Healthcare Imaging Solutions
  • Ms. Ellen Mull, A.A.S., R.T.(R)(M)(CDT), CT Technologist, Evangelical Community Hospital
  • Mr. Timothy Phillips, R.T.(R), CRA, Team Leader/Clinical Instructor, Geisinger Medical Center
  • Mr. Thomas C Schnars, R.T.(R), CRA, Administrative Director Imaging Services, Susquehanna Health
  • Mr. Edward Sowul, B.S., R.T.(R), Administative Director of Imaging, Jersey Shore Hospital
  • Mr. David C Chappell, R.T. (R) (MR), PACS Administrator/Assistant Director of Radiology, Evangelical Community Hospital
  • Ms. Raymalee Frank, Technical Supervisor, Mount Nittany Medical Center
  • Ms. Dana M Miller, Administrative Director, Radiology, Mount Nittany Medical Center
  • Mr. Michael W Miller, Director of Imaging Services, Evangelical Community Hospital

Surgical Technologies Advisory Committee

  • Ms. Susanne Cress, RN, CNOR, BSPA
  • David Evans, Ph.D., Professor, Pennsylvania College of Technology
  • Mr. Gary J Gower, CST, CSFA, Susquehanna Health
  • Ms. Cindy Stahl, CST, Surgical Technologist, Susquehanna Health
  • Ms. Sue A Kymble, Cardiac Surgical Technician, Susquehanna Health
  • Mr. John Ripka, Jr., Jersey Shore Hospital
  • Ms. Charissa J Hunt, Susquehanna Health
  • Dr. Susan A Branton, General Surgeon, Susquehanna Health System
  • Monica A McCarty, Secondary School Counselor, Loyalsock Township School District
  • Ms. Tammy Folmar, CST, Surgical Technologist, Susquehanna Health - Muncy
  • Ms. Rebecca Winters, Nurse Educator, Geisinger Medical Center
  • Mr. Mark Allred, Nurse Educator, Geisinger Medical Center
  • Ms. Jaime Binkley, CST, Surgical Technologist, Mount Nittany Medical Center
  • Mr. Bryan L Coffey, PCT student

Automated Manufacturing & Machining Advisory Committee

  • Mr. Keith Blair, Manufacturing Engineer, L-3 Communications
  • Mr. Michael Brown, Manufacturing Engineer, Keystone Friction Hinge
  • Mr. Bruce Davie, Plant Manager, Defense Supply Center
  • Mr. Galen Houseknecht, Owner, Houseknecht's Machine & Tool Co., Inc.
  • Mr. Thomas Mitchell, General Manager, Hardinge, Inc.
  • Mr. Glenn Poirier, VP Sales & Marketing, MetalKraft Industries
  • Mr. Michael Sticklin, Group Human Resources Manager, Synthes USA
  • Mr. Alex Witter, Director of Engineering, Keystone Friction Hinge

Electrical Technology Advisory Committee

  • Mr. Ralph Agnoni, Manufacturing Engineer Manager, Shop Vac Corporation
  • Mr. James E Beamer, Business Manager, International Brotherhood of Electrical Workers
  • Mr. Gary Gable, President, Paul Gable & Sons Electric, Inc.
  • Mr. David Kranz, Owner/Electrical Inspector, Kranz Inspection Service
  • Mr. Ken Kryder, Electronics Instructor, Keystone Central School District
  • Mr. Randy Schreckengast, CME, Field Service Representative-Lead, Johnson Controls
  • Mr. Jeffrey C Tompkins, FMA, RPA, Director of Maintenance, County of Lycoming
  • Mr. Joseph D Martinez, Lead Systems Specialist (Project Manager), Johnson Controls, Inc.
  • Mr. Shaun Campbell, Project Engineer, DVL Automation
  • Mr. Craig Zimmerman, Senior Application Engineer, Pritchett Controls, Inc.
  • Mr. Gary Drew, Operations Manager, Honeywell International
  • Mr. Jay Gable, Vice President, Paul Gable & Sons Electrical Contractors
  • Mr. Adam J Yoder, Energy Engineer, Honeywell International

Electronics & Computer Engineering Technology Advisory Committee

  • Mr. Timothy R Conrad, PE, Principle Engineer, LSI Corporation
  • Mr. Tod Neidig, Test Engineering Manager, Primus Technologies Corporation
  • Mr. Gregory C Stanek, Technical Services Supervisor, Lutron Electronics Company, Inc.
  • Mr. Jonathan S Schall, Controls Engineering Manager, First Quality Products
  • Mr. Michael D McLaughlin, Director of Automation, Andritz Automation, Inc.
  • Mr. Sean P Kelly, Systems Application Engineer, Tyco Electronics
  • Mr. Nicholas A Hetrick, Senior Network Engineer, PA State System of Higher Education
  • Mr. Thomas J VanSant, Jr., Measurements Engineer, Corning, Inc.
  • Mr. Eli Hughes, Research Engineer III, Penn State Applied Research Lab
  • Mr. John C Browne Jr., Electrical Engineer, Lutron Electronics Co., Inc.

Engineering Design Technology Advisory Committee

  • Mr. Ryan Bingaman, Lead Systems Engineer, GE Sensing & Inspection Technologies
  • Mr. Clark Bixler, Technical Service Engineer, Stanley Black & Decker, Inc.
  • Mr. Keith Dando, Manager, Engineering Technology & Services, Lockheed Martin Systems Integration
  • Mr. Tim Day, Manager of Manufacturing, Lycoming Engines
  • Ms. Mary Robinson, Product Engineer, Young Industries
  • Ms. Mary Jo Vanderpool, Mechanical Designer/CAD Manager/IT Specialist, Stantec Consulting, Ltd.
  • Mr. David Taylor, CAD System Analyst, Metso Minerals
  • Mr. Charles K Bear, Jr. PE, Senior Program Manager, Lycoming Engines
  • Mr. William Henry, Design Drafting Supervisor, First Quality Products
  • Mr. Robert Holmes, Plant Designer, Metso Minerals

Information Technology Advisory Committee

  • Dr. Sarah Buikema, Dairy Product Marketing Specialist, USDA
  • Mr. Craig Chase, USDA, OCIO
  • Mr. Peter Codispoti, Senior Systems Analyst, Furniture Division, Brodart
  • Mr. Daniel F Grim, Business Development Mgr., Nat'l Accounts, ADT Transportation & Logistics
  • Mr. Jerry L Oglesby, Director, Global Academic Program, SAS
  • Mr. Howard Persun, Program Analyst II, Lycoming County Court House
  • Mr. Timothy E Schoener, Administrative Director, Information Technology, Susquehanna Health System
  • Mr. Mark J Watson, Administrative Director, Corportate Information Technology, Susquehanna Health
  • Mr. William E Ebersole, Special Agent, Federal Bureau of Investigation
  • Mr. Samuel N Bressi, PMP, Project Manager, Federal Bureau of Investigation
  • Dr. Todd W Griffith, President & CEO, Discovery Machine Corporation
  • Mr. Glen Kragness, Solutions Consultant, Aeritae Consulting Group, Ltd.
  • Mr. Gregory E Wood, IT Specialist (Customer Support), U.S. Army Test & Evaluation Command
  • Mr. James M Tarala, Founder & Principal Consultant, Enclave Security, LLC
  • Mr. Bruce Diamond, CISSP, GPEN, President, Computer HelpLine, Inc.
  • Mr. Benjamin Wright, Attorney, Independent Attorney
  • Mr. James R Ankers, CISSP, Information Assurance Analyst, Gnostech, Inc.
  • Mr. Brandon J Howe, IT Manager, Lonza Inc.
  • Dr. Krish Pillai, Ph.D, Assistant Professor, Lock Haven University
  • Ms. Sarah S Sweeney, PMP, CISSP, CISM, Program Manager, Security Services, COACT, Inc.
  • Dr. Karl M Kapp, Assistant Director, Institue for Interactive Technologies, Bloomsburg University
  • Mr. Paul L Hand, Instructor and Administrator, Offensive Security
  • Mr. Robert M Waddington, Chief Operating Officer/Program Manager, SIMQUEST, LLC
  • Mr. Daniel J Clarke, Systems Engineer II, Cisco Systems

Plastics & Polymer Technology Advisory Committee

  • Mr. Larry Ingram, Senior Product Development Chemist, Alcan Cable
  • Mr. Todd R Kennedy, President, McClarin Plastics, Inc.
  • Mr. Steven D Morgan, Process Engineer, First Quality
  • Mr. Charles (Hank) White, Director Plastics Manufacturing Center, Pennsylvania College of Technology
  • Mr. Ralph Wolstenholme, Vice President, Med Plast Westfield
  • Mr. Sean M Stabler, Business Development Engineer, Arkema Inc.
  • Mr. Adam R Wrench, PMP, Process Excellence Manager, West Pharmaceutical Services
  • Mr. David M Sweeley, Lead Compounding Engineer, R&D, Sabic-Innovative Plastics
  • Mr. Robert L Aungst, Jr., Process/Tooling Manager, The Tech Group, A West Company

Welding Advisory Committee

  • Mr. James G Carpenter, Business Agent, Plumbers & Pipefitters Union Local 520
  • Mr. Lynn Crist, PMF Industries, Inc.
  • Mr. Dwight L Myers, Director of Marketing Filler Metals, ESAB Welding & Cutting Products
  • Mr. Wayne A Leone, Welder Training & Testing for Susq. Nuclear Power Plant, PP&L
  • Mr. Michael Sebergandio, Quality Engineer - Welding, Case New Holland
  • Mr. Dave Watson, Sales Engineer, Lincoln Electric
  • Mr. Jamie Gartley, Plant Manager, High Steel Structures

Perkins Participatory Planning Committee

  • Ms. Janice Bird, Parent/Community Representative
  • Mr. Ritchie Heintzelman, Maintenance Director, Bingaman & Son Lumber, Inc.
  • Mr. Al R Kehrer, Director of Industrial Relations, L-3 Communications Electron Devices
  • Mr. Frank G Pellegrino, Executive Vice President, Primus Technologies Corp.
  • Ms. Sharon E Shaw-Ford, Project Manager, Construction Specialties, Inc.
  • Mr. Don Stringfellow, Regional Community Relations Director, PP&L Electric Utilities
  • Mr. Charles Wannop, Counselor, Veteran's Center
  • Ms. Rachel Smith, Executive Director, Central PA Workforce Development Corp.
  • Ms. Christina Herman, Director, Student Services/Career Counseling, Loyalsock Township School District
  • Mr. Ted Piwowar, CTE Consultant, Williamsport Area High School

Plastics Innovation and Resource Center Advisory Committee

  • Mr. Larry Ingram, Senior Product Development Chemist, Alcan Cable
  • Mr. Dixon W Abell, President/CEO, Poly Processing Co., LLC
  • Mr. Larry Bourland, President, PolyVISIONS, Inc.
  • Mr. Bill Brock, Executive Director, CPWDC
  • Mr. Tim Laughlin, Rieter Automotive Systems
  • Mr. Anthony Eaton, Director, Product Development & Engineering, A West Company
  • Mr. Kenneth A Frank, Plant Manager, The Tech Group
  • Mr. Roger Kipp, Vice President of Marketing & Engineering, McClarin Plastics, Inc.
  • Mr. Brian Marcoulier, Technical Development Engineer, ECM Plastics
  • Mr. Robert Schoppe, Technical Service Representative, Silberline Manufacturing Company
  • Mr. Jerold (Jerry) P Ramsey, President, Akro-Plastics
  • Mr. Larry Seibert, Regional Program Manager, Ben Franklin Technology Partners NEPA
  • Mr. James K Shillenn, Executive Director/CEO, IMC
  • Mr. Rudy Singh, Director of Manufacturing, Berwick Offray LLC

Advertising Art/Studio Art/Graphic Design Advisory Committee

  • Mr. Ric Jones, Creative Director, MoJo Active
  • Sister Alma Mary Anderson, CSC, Professor, Graphic Design, Indiana State University
  • Ms. Marjaneh Talebi, Director, Graphic Design Program, Harrisburg Area Community College
  • Mr. Austin D Hoyt, Freelance & Web Designer, Self employed
  • Mr. John Saal, Principal, Untuck Design Studio
  • Mr. Ryan Starr, Senior Designer, Universal Health Services
  • Ms. Nancy A Ciolek, Chairperson, Graphic Design Dept., Rochester Institute of Technology
  • Mr. Mark Anderman, President/Owner, The Wild Studio

Early Childhood Education Advisory Committee

  • Shahnaz Mondanipour, Education Director, Lycoming-Clinton Head Start
  • Ms. Karen Rush, Early Intervention Service Coordinator, BLaST Intermediate Unit #17
  • Dr. James VanHorn, Program Specialist, The Pennsylvania State University
  • Ms. Kerri L Kime, Early Childhood Education Instructor, Lycoming Career and Technology Center
  • Ms Carolyn A Hawk, Child Care Director, River Valley Regional YMCA
  • Ms. Roma J Greenly, Preschool Program Specialist, PA Keys
  • Ms. Deborah Antonetti-Hill, Early Childhood Education Teacher, Williamsport Area School District

Emergency Management Technology Advisory Committee

  • Mr. Chris E Miller, Chief of Police, Pennsylvania College of Technology
  • Mr. John W Magyar II, CEM; MCAS; CHS-V, Senior Environmental Health & Safety Technician, Range Resources-Appalachia LLC
  • Mr. Brian M Webster, MSN, CRNP, CEN, CPEN, FAWM, Nurse Practitioner, Susquehanna Health Emergency Dept.
  • Mr. James E Cunningham, Special Assistant to the President, Penn College
  • Ms. Roseann B Cordelli, MPA, Communications Program Manager, Tetra Tech EMI
  • Mr. Michael W Knight, State Trooper First Class, Commonwealth of PA
  • Mr. Anthony N Subbio, CEM, PMP, MS, Emergency Management Specialist, Tetra Tech, Inc.
  • Mr. Arminio J Thomas, USN (Ret.), School of Public Affairs, Homeland Security Programs, Penn State Harrisburg

Human Services Advisory Committee

  • Ms. Susan Alberti, Executive Director, Clear Vision Residential, Inc.
  • Ms. Susan R Swartz, District Administrator, Dept. of Labor & Industry, OVR
  • Mr. Robert J Thompson, Adult Probation/Parole Officer, Lycoming County Adult Probation Office
  • Mr. Stephen G Wagner, Associate Warden, Federal Correctional Institution
  • Mr. Joseph J Weber, Permanency Services, Unit Supervisor, Lycoming Children & Youth Services
  • Ms. Jennifer Reigel, Reentry Affairs Coordinator, FCC Allenwood/NE Region Office
  • Ms. Yvonne R Bennage, Reentry Affairs Coordinator, FCC Allenwood/NE Region Office
  • Ms. Penny L Sines, Social Worker II, DOC SCI-Muncy
  • The Honorable Marc Lovecchio, Judge, Commonwealth of PA, Lycoming County
  • Ms. Denise S Gusbar, Clinical Supervisor, Crossroads Counseling, Inc.
  • Ms. Robin Dadzie, Case Management Supervisor, AIDS Resource Alliance

Industrial & Human Factors Design Advisory Committee

  • Ms. Georgene Rada, VP Product Development/Design Travelgoods, US Luggage/Briggs & Riley Travelware
  • Mr. Ian Proud, Director of Research, Playworld Systems, Inc.
  • Mr. Douglas R Miller, Sr., Vice President, Toy, Asia, Kids II
  • Mr. Phillip J Black, Vice President, EOS Energy Storage
  • Ms. Merry R Constantino, IDSA, Founder & principal Industrial Designer, ProductLogic
  • Mr. Paul W Boxmeyer, Director, Lycoming Robotics Learning Resource Lab
  • Mr. Dan Doorley, President, EDGE
  • Dr. Joetta Gobell, Director, Research, Frank N. Magid Assoc., Inc.
  • Dr. Michael V Hoffman, Othopedic Surgeon, SHMG-Orthopedic Surgery

Legal Assistant Advisory Committee

  • Ms. Marilyn Bodnar, Law Librarian, Pennsylvania College of Technology
  • Ms. Kelly G Crist, Paralegal, Murphy, Butterfield & Holland PC
  • Mr. Philip DePasqua, Paralegal, McNerney, Page, Vanderlin & Hall
  • Mr. Andrew Gallagher, Vice President, Woodlands Bank
  • Ms. Melissa Rising, RN, BSN, Coordinator, Clinical Risk Management, Geisinger Medical Center
  • Ms. Gina Shaffer, Attorney at Law, Shaffer, McLauchlin & Stover
  • Ms. Jean M Stump, Detective, Office of District Attorney
  • Mr. Kenneth N Try, Paralegal, McNerney, Page, Vanderlin & Hall
  • Mr. Kevin H Way, Court Administrator, Lycoming County Court House
  • Ms. Rebecca Buttorff, RP, Pa.C.P., Senior Civil Litigation/Personal Injury Paralegal/Supervisor, Lepley, Engelman & Yaw, LLC

Web & Interactive Media Advisory Committee

  • Mr. Joseph Tertel, Jr., Digital marketing Consultant, JPL
  • Mr. Robert Krepshaw, Faculty, Computer Info. Tech. Assistant, Penn College
  • Mr. Michael Sylvie, Director, User Experience, Interactive Media, AccuWeather
  • Mr. James Carpenter, Director of Technology, MoJo Active Inc.
  • Mr. John Parsons, Special Projects Manager/Database Analyst, Associated Press
  • Mr. David Steele, Partner, Intrada Technologies, Inc.
  • Ms. Elizabeth Greenaway, Director, Marketing & Public Relations, Lycoming College

Automotive Advisory Committee

  • Mr. Michael Bastian, Owner, Bastian Tire Sales
  • Mr. Richard Bowers, Sales Manager, Economy Auto Parts
  • Mr. Pat McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Mr. David K Plessinger, Owner, Economy Auto Parts
  • Mr. Alan Wyland, Owner, Dave's Service Center
  • Mr. Joseph D Fosko, Senior Service Specialist, AAA East Penn
  • Mr. Steve Kaiser Jr., General Manager, Fairfield Dodge Chrysler Jeep Ram
  • Mr. Beau Keyte, Service Manager, Blaise Alexander Chevrolet
  • Mr. Patrick A Dixon, Instructor - Automotive, Williamsport Area School District
  • Mr. Nick Rieber, Assistant Service Manager, The Faulkner Organization

Automotive Ford Asset Advisory Committee

  • Mr. Pat McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Mr. Doug Dietrich, Service Manager, Haldeman Ford
  • Mr. Mike Kahler, Service Manager, Beasley Ford Lincoln Mercury
  • Mr. Rob Mathias, Service Director, Maguire's Ford of Hershey
  • Mr. Kerry Straub, Service Manager, Sunbury Motors
  • Mr. Norm Zoumas, Parts and Service Director, Hoffman Ford Sales, Inc.
  • Mr. James J Kelly, Field Service Engineer, Ford Motor Company
  • Mr. Jamie Kring, Service Manager, Tom Masano Auto Group
  • Mr. Donald D Dresse, Jr., Service Director, Fairfield Auto Group

Automotive Honda Advisory Committee

  • Mr. Jason C Baab, Service Manager, Ebersole, Inc.
  • Mr. Michael Flynn, Service Manager, Motorworld Automotive Group
  • Mr. John Komar, Sales & Service, Faulkner Dealership
  • Mr. Jeffry S Smith, Service Manager, Murray Honda #207710
  • Mr. John W Sonday, Service Manager, Piazza Honda/Acura of Reading

Automotive Technology Management Advisory Committee

  • Dr. Joel Anstrom, Pennsylvania State University
  • Mr. C. William Garner, Retired
  • Mr. Patrick McCormick, Technical Operations Coordinator, Ford Motor Company
  • Paul McQuay, Ph.D., President, Paul McQuay & Associates, L.L.C.
  • Dr. Richard A Walter, Director, Prof. Personnel Dev. Center, Penn State University
  • Mr. Anthony J Piccari, Aftersales Department, Ferrari North America, Inc.
  • Mr. David K Plessinger, Wutomotive Parts Retail & Wholesale Management, Economy Auto Parts
  • Mr. Carolo Santora, Corporate Technical Training Instructor, Chrysler Academy
  • Dorothy Chappel, Ph.D., Assistant Superintendent, Jersey Shore Area School District

Aviation Technology Advisory Committee

  • Mr. James Brady, Manager, Quality Control, United Airlines
  • Mr. Christopher Burns, Director, Maintenance, Polari's Aviation Solution
  • Mr. William Hertz, Chief Inspector, Landmark Aviation
  • Mr. George F McKinney, Sr., Vice President, Air-Parts of Lock Haven, Inc.
  • Mr. Glenn A Raup, Consultant/President, Raup Aviation Consulting
  • Mr. William Snyder, Federal Aviation Administration, Retired
  • Mr. David Hefflefinger, Manager-Aviation Support, The Hershey Company
  • Mr. S. Michael Vennie, Aviation Business Consultant, Greenwich AeroGroup, Inc.
  • Mr. Michael J Brouwer, Assistant Airframe Manager, Duncan Aviation
  • Mr. Robert Evans, Training & Safety Director, Compliance Officer, Sterling Helicopter
  • Mr. Franklin A Hartman, Field Service Representative, Spirit Airlines, Airbus Americas Customer Service
  • Mr. Linh Do, Aviation Technician, PepsiCo Aviation
  • Mr. Mark L Medinger, General Manager of Commercial Field Support, Bell Helicopter Textron

Collision Repair Advisory Committee

  • Mr. John Martin, Manager, Performance Learning, PPG Industries Inc.
  • Mr. Rusty Orelli, Owner, Orelli Supply, Inc.
  • Mr. David Pachutski, Owner, Dave's Auto Body Clinic
  • Mr. Dennis Schlauch, Property Claims Trainer, State Farm Insurance
  • Mr. Denny Steward, Service First Inspector, State Farm Insurance
  • Mr. Ed Stroble, Owner, Stroble's Garage
  • Mr. Paul Vollman, Service Manager, Budman Auto Body
  • Mr. Greg Wesner, General Manager, Orelli Supply, Inc.
  • Mr. Robert Noaker, Jr., Owner, Noaker's Auto Body LLC
  • Mr. David W Swartzlander, CEO, CPR Auto Center, LLC
  • Mr. J. Todd Warren, Sales Representative, PPG Industries
  • Mr. Evan Bieber, Manager, Collision Repair, Faulkner Collision Center of Hanover
  • Mr. Thomas Klostik, Sales Representative, DuPont Performance Coatings
  • Mr. Daniel L Maloney Jr., US & Mexico Sales Manager, H & S Autoshot, Inc.
  • Mr. Brian A Moore, CPCU, Claims Manager - Material Damage, Nationwide Mutual Insurance Company
  • Mr. Jeremiah Hunter, Shop Manager, Quality Collision Inc.

Diesel Technology Advisory Committee

  • Mr. Don Casterline, Owner, Casterline Diesel, Inc.
  • Mr. W. A. (Bill) Kolibaba, Trainer-Recruiter, FYDA Freightliner, Inc.
  • Mr. Jack Neidig, Instructor, SUN Area Career & Technology Center
  • Mr. John Niebauer, General Manager, W. W. Engine & Supply, Inc.
  • Mr. Tom Pratt, Product Trainer, Allison Transmissions
  • Mr. Douglas C Wetzel, Engine Training Instructor, Cleveland Brothers Equipment Company, Inc.
  • Mr. Jay A Zeigler, Manager, Truck Engine Department, Cleveland Brothers Equipment Company Inc.
  • Mr. Raymond A Roland, Shop Operations Manager, Travel Centers of America
  • Mr. Joseph Leasure, Operations Manager, Service & Rental, Cummins Bridgeway, LLC
  • Mr. Michael Ritchey, Vice President/Owner, Curry Supply Co.
  • Mr. Eric Faust, Equipment Maintenance Foreman, Halliburton Energy Services
  • Mr. Frank Miller, Sales Manager, Parts & Service, Kenworth of PA

Forest Technology Advisory Committee

  • Mr. Kenneth Balliet, President, Susquehanna Forest Services, Inc.
  • Dr. Blair T Carbaugh, Professor of Biology Emeritus, Lock Haven University
  • Mr. Marc Lewis, Vice President, Lewis Lumber Company, Inc.
  • Mr. Jeffrey S Prowant, District Forester, Bureau of Forestry
  • Mr. Larry Sheats, Field Forester, PA Game Commission
  • Mr. Ray Wheeland, Owner, Wheeland Lumber Company, Inc.
  • Mr. Jonathan T Wirth, Metzler Forest Products, LLC
  • Mr. Curtis Wolfhope, Sales Representative, Lewis Lumber Products, Inc.
  • Ms. Renee Carey, Northcentral Pennsylvania Conservancy
  • Mr. Gerald L Hoy, Forester, PA DCNR, Bureau of Forestry
  • Mr. Jeffrey Liedtka, Vice President of Forestry Operations, King's Sawmill, Inc.

Heavy Construction Caterpillar Equipment Emphasis Advisory Committee

  • Mr. Karl Quinn, Training Manager, Alban Tractor Company, Inc.
  • Mr. Gary W Shields, Jr., Manager, On-Hwy Technical Support, Alban Tractor Company, Inc.
  • Mr. Ron Garber, Service Administration Manager, Giles & Ransome
  • Dawn Bernitt-Perito, PHR, Recruiting Manager, HO Penn Machinery Company

Heavy Construction Equipment Operator Emphasis Advisory Committee

  • Mr. Ben Brubacher, President, Brubacher Excavating, Inc.
  • Mr. Robert Capps, Director, Field Recruiting, Retention & Career Development, American Infrastructure, Inc.
  • Mr. Guy Fairchild, President, Fairchild Brothers, Inc.
  • Mr. Hank Frew, Field-Tec Services Inc.
  • Mr. Kevin Fritzinger, Equipment Manager, Independence Construction Materials
  • Mr. Michael Hohl, General Manager/Owner, Lyons & Hohl, Inc.
  • Mr. Duane R Laylon, Purchasing Agent, Resource Management Services
  • Mr. Max Persun, Operations Supervisor, Wayne Township Landfill
  • Mr. Jeffrey Wiker, Vice President of Operations, H. L. Wiker Inc.
  • Mr. Jeffrey D Lawson, Sr., Superintendent, Lycoming Supply, Inc.
  • Mr. Bryan E Frey, General Superintendent, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Mark E Keller, Project Superintendent, Glenn O. Hawbaker, Inc.
  • Mr. Jason F Ritchey, Technology Solutions Manager, Cleveland Bros. - SITECH Allegheny

Heavy Construction Equipment Technician Emphasis Advisory Committee

  • Mr. Ken Lebeda, Master Mechanic, Hanson Aggregates
  • Mr. Bruce D Mackay, Product Support Manager, Schramm Inc.
  • Mr. Karl Quinn, Training Manager, Alban Tractor Company, Inc.
  • Mr. Dana E Bernier, Service Manager, Highway Equipment & Supply Co.
  • Mr. Robert E Probst Jr., Partner, Operator, Smith Excavating & Construction
  • Mr. Michael Werner, Construction Equipment Dealer, ASC Equipment Company

Landscape Horticulture Technology Advisory Committee

  • Mr. David J Foresman, Recruitment Consultant, The Brickman Group, Ltd.
  • Mr. Todd Mason, Territory Sales Manager, Arysta Life Science
  • Mr. Steven Nagy, Foreman, Consulting Arborist, Recruiting/Trainer, Davey Tree Expert Company
  • Mr. Brett T Runkle, Roadside Specialist, PA Department of Transportation
  • Mr. Gerrit Strathmeyer, Vice President of Sales & Marketing, Strathmeyer Landscape Development Corp.
  • Mr. Adrian S Karver, Area Manager/Branch Safety Coordinator, Ruppert Landscape
  • Mr. Scott A Burk, Owner, Scott's Landscaping, Inc.
  • Mr. Casey L Kurtz, Self employed, CLK Landscaping
  • Mr. Seth Wyncoll, Penn College Student
  • Mr. Jeremy Russell, Penn College Student

Restoration Technology Advisory Committee

  • Mr. Mark H Lizewskie, Museum Curator/Restorer/Executive Director, JWR Automobile Museum
  • Mr. Paul A Vorbach, Owner/Partner; Chief Operating Officer, Hahn & Woodward Auto Restoration
  • Mr. William R Hahn, Owner/Partner/Chief Executive Office, Hahn & Woodward Auto Restoration
  • Mr. Dennis Frick, President, Europa Macchina, Inc.
  • Ms. Lori Van Houten Frick, Vice President and COO, Europa Macchina, Inc.
  • Mr. Michael W Engard, Owner, Ragtops & Roadsters Inc.
  • Mr. Samuel Troup, Assistant Service Manager, C. J. Pony Parts
  • Mr. Walter M Higgins, Project Manager, Automotive Restoration, Higgins Restoration
  • Mr. Edwon B Stroble, Jr., Owner, Stroble & Twigg Auto Restoration
  • Mr. Ronald G Smith, Owner, Superior Auto Service Co., Inc.

Pennsylvania College of Technology
One College Avenue
Williamsport, PA 17701

570-326-3761
800-367-9222

© 1995 Pennsylvania College of Technology. Penn College® and degrees that work® are registered in the U.S. Patent and Trademark Office.